/FENIX SKI Team Jeseník z.s.

Spolkový rejstřík vedený u Krajského soudu v Ostravě, oddíl L, vložka 12781
IČ : 623 53 390
Číslo účtu : 86-7664810227/0100
Sídlo spolku : 790 01 Jeseník, Masarykovo Náměstí 60, feje@feje.cz, TM : 602726914
Statutární zástupce spolku : Kubíček Petr, 708 00 Ostrava, Maďarská 1454/6, kubicek@feje.cz, TM : 774378461

Krátce o klubu

Jeseníky jsou druhé nejvyšší pohoří České republiky a právě zde v úkrytu hor se rodí talentovaná mládež, která za uplynulé sezóny posbírala četné metály na domácí půdě a úspěšně nás také reprezentovala na mezinárodních mítincích. To, že Jeseníky v současnosti patří mezi místa, jež jsou vyhledávána lyžaři nejen z naší republiky, přímo vybízí k tomu, aby vzhledem k přírodním podmínkám fungoval v našem regionu špičkový sportovní klub se zaměřením na lyžování.

Tímto klubem je FENIX SKI TEAM JESENÍK, jenž vychovává a připravuje talenty, které nás úspěšně reprezentují na republikových i mezinárodních závodech. Představme si tedy tento klub a podívejme se do jeho kuchyně, jak se rodí budoucí reprezentanti naší republiky.

V rámci FENIX SKI TEAMu JESENÍK provozují činnost také Sportovní třídy ZŠ na Nábřežní ulici. Systematicky, již po hezkou řádku let, vychovávají sportovní třídy talenty, stávají se přirozeným článkem v činnosti Tréninkového centra, které má možnost podporovat nejen mládež v Jeseníku, ale ve vlastním zájmu i sportovce jesenické župy.

Oddíl využívá své chaty na Červenohorském sedle ke kvalitní přípravě před sezónou, ale i během ní.

Při malém ohlédnutí za uplynulými sezónami se může náš klub pochlubit vzestupnou sportovní výkonností. Odchovanci našeho klubu jsou např. bývalí reprezentanti J.Švub, K.Žalčík, D.Schreier, P.Garabík - reprezentant ČR v biatlonu, ale hlavně J. Magál, který je reprezentantem ČR v běhu na lyžích a již v juniorské kategorii získal tři čtvrté místa na MS juniorů. K. Žalčík je v současné době trenérem reprezentace lyžařů - běžců. V roce 2000 byla do reprezentačního družstva juniorek zařazena Jana Stejskalová.

V roce 1999 byly na náklady klubu, za pomoci sponzorů upraveny prostory v bývalých kasárnách a vzniklo tak důstojné zázemí pro přípravu sportovců: sklad, šatny a kancelář klubu. Před zimní sezonou bylo zakoupeno devítimístné vozidlo na dopravu sportovců a přepravu sportovního materiálu.

V roce 2000 byly opět oficiálně otevřeny sportovní třídy s profesionálním trenérem. Šéftrenérem sportovních tříd byl jmenován Karel Štefl. Ve funkcích úvazkově placených trenérů působí Vladislav Krčmář a Marek Fellner. Asistentkou šéftrenéra je Karolína Stašáková.

Od července roku 2000 byl Jeseníku přidělen statut TCM (dříve středisko vrcholového sportu). Šéftrenérem TCM byl jmenovám David Schreier.

Na jaře roku 2000 byla v Jeseníku uspořádána sportovní akce SPORT SHOW 2000, která byla konána v rámci olympijského dne.

V přilehlém okolí základny klubu jsou vybudovány běžecké tratě sloužící pro přípravu sportovců, ale jsou přístupny i široké veřejnosti. Vzniku tratí přispěla vstřícnost jesenické radnice, která dala souhlas s využitím prostoru městského lesa na účely sportovního a rekreačního vyžití.

Nezanedbatelným faktorem také je přispění sponzorů, kteří tratě pomohli vybudovat za 6 měsíců a nadále s námi spolupracují na jejich zdokonalování. V letním období slouží tratě nejen běžcům, ale i cyklistům na horských kolech, kteří si zde již odbyli i svoji závodní premiéru na velmi těžkém povrchu. Věříme, že v zimě bude dostatek sněhu, abychom mohli naši přípravu realizovat v našem nejbližším centru a ušetřit tak velmi cenný čas v zimní tréninkové přípravě.


Sezóna 2001 - 2002

Naše sdružení v současné době sdružuje 123 členů, z čehož je 68 členů sportovně talentované mládeže. Nadále se opíráme o zázemí na chatě Švýcárna, která nám mimo sportovní zázemí zajišťuje finanční prostředky na část naší sportovní činnosti a údržbu ostatních nemovitostí na Červenohorském Sedle a v Jeseníku.

Chata na Červenohorském Sedle je ve fázi částečné rekonstrukce, areál kasáren, který je využíván přípravném období, máme vybudován do základní fáze, z důvodů nedostatku prostředků nelze dokončit původní záměr.

Nadále věříme, že Město Jeseník bude podporovat dopravu na zajištění přípravy a závodů mladších kategorií v rámci regionu Jesenické župy.

 

Sportovní činnost:

Žáci:

V rámci Jesenické Župy patříme jednoznačně k nejsilnějším klubům regionu i nově vznikajících krajů severní Moravy. Ve sportovních třídách evidujeme cca 50 žáků zabývajících se běžeckým lyžováním. Je na škodu, že nadále Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy přispívá dotacemi na činnost sportovních tříd pouze částečně, ostatní náklady hradí klub a samozřejmě rodiče.

Na republikových závodech žáků ( Lučany, Jablonec nad Nisou, Benecko), jsme získali řadu umístění v první desítce, ale především tři bronzové medaile zásluhou velké naděje jesenického lyžování Jana Dědice.

 

Dorost:

Vzhledem k systematické práci s mládeží a se k nám do klubu hlásí stále více zájemců z ostatních klubů celé Moravy. Využíváme tak našich kontaktů na jesenických středních školách pro umístění těchto talentů.

Dorostenecká kategorie do 18 let se především orientuje na republikové soutěže a dále na nominace pro Mistrovství světa juniorů a EYOF evropskou olympiádu mládeže 1x za 2 roky. V roce 2001 ve Finském Vuokati nás zastupoval Libor Lučan , v letošním roce ve Slovinském Bledu očekáváme opětovné zastoupení Fenix Ski Teamu.

Při účasti na republikových soutěžích ( Mísečky, Boží Dar, Bedřichov, Jablonec nad Nisou, Benecko, Harrachov) jsme získali 9 medailových umístění.

V konečném hodnocení byli zařazeni další naši sportovci do reprezentačního družstva juniorů ( Libor Lučan, Martina Cajtchamlová).

 

Junioři:

Při účasti na republikových soutěžích ( Mísečky, Nové Město na Moravě, Jablonec nad Nisou, Benecko, Mísečky II ) jsme získali 6 medailových úspěchů.

V konečném vyhodnocení žebříčkového pořadí byli zařazeni naši členové do reprezentačního družstva do 23 let ( Novotný,Vykoukal). Novotný získal v nové olympijské disciplíně – sprintu bronzovou medaili v absolutním pořadí mezi muž.

Oba výše jmenovaní se zúčastnili Mistrovství světa v Německu a také Spring series v USA, kde opět Novotný potvrdil roli sprintera a obsadil v kvalitní konkurenci 2 místo.

Cílem naší přípravy pro příští sezónu je především účast nejlepších členů Fenix Ski Teamu Jeseník na světových kláních:

- Světová Universiáda- Itálie 2 členové
- MS Juniorů - Švédsko 2 členové
- EYOF- Slovinsko 1 člen
- MS do 23 let - Itálie 2 členové

V současnosti je SCM Jeseník obdobou Střediska Vrcholového Sportu, má zařazeno 8 sportovců jejichž činnost je dotována Svazem lyžařů České republiky.

Naše snaha je udržet talentované sportovce do 23 let, tzn. poslední možnost startu na neseniorských Mistrovství světa. Dotace však pokryjí pouze část přípravy tohoto úzkého výběru. Byť nám byla nabídnuta možnost využití volných míst při společném soustředění s reprezentací ve švédské Kiruně (Květoslav Žalčík), s ohledem na finanční stránku věci jsme mohli vyslat jen Martinu Cajthamlovou, které platí část financí dotace Svazu lyžařů ČR. Ostatní sportovci se zúčastní soustředění na ledovci Dachstein v Rakousku, které si z poloviny sami financují.

Po letošních ZOH, kde lyžování díky Kateřině Neumanové získalo stříbrnou a bronzovou medaili a dobré výsledky Jirky Magála a profesní úspěchy Květoslava Žalčíka dávají naší práci optimismus a uspokojení a věříme, že v Jeseníku vyroste další olympionik.

Jeseničtí zástupci v reprezentaci na sezonu 2002 - 2003:
Junioři: Martina Cajtchamlová, Libor Lučan, Jakub Sikora
Asistent trenéra juniorské reprezentace: David Schreier
Junioři do 23 let: Viktor Novotný, Jan Vykoukal
Hlavní trenér reprezentace dospělých: Květoslav Žalčík

 

Sezóna 2002 - 2003

V sezóně 2002 - 2003 se poprvé představilo družstvo FENIX SKI TEAMU Jeseník lize smíšených družstev. V průběhu sezóny jsme se pohybovali mezi druhým až čtvrtým místem, které nám už bohužel zůstalo. I tak se jednalo o skvělý vstup mezi dospělé v této soutěži.

Ligu za Jeseník v této sezóně reprezentovali:

Viktor Novotný, Daniela Procházková, Jana Stejskalová, Martina Cajtchamlová, Petr Kubíček, Libor Lučan, Stanislav Kukučka, Daniel Bošák, Adam Holý.

Cenu prezidenta klubu získal v této sezóně Pavel Dědic.

V přípravě jsme absolovovali v okolí závody: 2 míle Josefa Odložila a Trofej Zlatého Chlumu.

 

Sezóna 2003 - 2004

Do této sezóny klub posílil o jeden zánovní skútr ski-doo III., pro klubové soutěže k nám přestoupila z Jablonce Kateřina Smutná.

Soustředění před sezónou se odehrála v Livignu (Itálie) a Obertilliach (Rakousko)