/TJ Vidnava z.s.

Spolkový rejstřík vedený u Krajského soudu v Ostravě, oddíl L, vložka 12475
IČ : 146 17 561
Číslo účtu : 177886804/0300
Sídlo spolku : 790 55 Vidnava, Fojtství 326
Statutární zástupce spolku : Magyaricsová Jaroslava, 790 55 Vidnava, 9.května 255, tj.vidnava@seznam.cz, TM : 734492767

Historie Tělovýchovné jednoty PKZ Vidnava:

(je nerozlučně spojená s historií vidnavské kopané období 1948 – 2005)

Začátky:

Nejpopulárnější sport naší planety zapustil natrvalo ve Vidnavě kořeny v letech po druhé světové válce, ostatně tak tomu bylo i ve většině ostatních obcí našeho regionu. Při dosídlování pohraničí přišli i do Vidnavy lidé, kteří měli zkušenosti s fotbalem již v předválečném období a proto se rozhodli založit oddíl kopané ve svém novém bydlišti. Ze Žabovřesek přišel do Vidnavy také Rudolf Spusta, který oficiální sportovní klub založil ve Vidnavě v roce 1948. Mezi první hráče patřili M. Kostorek, A. Černý, M. Špiller, R. Palička, J. Kučera, Kryl, Hlaváč, Jar.Novosad,Jos. Marek, Suda, Šebek, bratři Vaňkové, Karel Malinovský a řada dalších.

První oficiální utkání odehrála Vidnava v Moravském Kočově, kde vyhrála nad domácím mužstvem 4:1. Zároveň začali vidnavští fotbalisté hrát nejnižší soutěž Jesenicka.

Po tříleté činnosti přichází do Vidnavy další lidé z vnitrozemí a omlazené mužstvo dosahuje velmi vysokých kvalit. Enormní zájem o kopanou vyvrcholil založením druhého družstva, které se rovněž přihlásilo do soutěže. Za Vidnavu startovali na počátku padesátých let vidnavští rodáci Otto Schöppel a Karel Kleineidam, dále hráli Bohuš Melichařík, Oldřich Šebesta, Otto Pacner, Ol.Příkazský, Ant.Hanáček, M.Špiler, Jos.Baloch, Bohuš Macháček, Jar. Novosad, KarelOvesný, Miloš Mandík, Vojta Kovařík, Palička, Jan Kubala, Jos.Obolecký, Ant.Zdražil, Ol.Honek, Ol.Miška, Čestmír Ziober, bratři Frant. a Štefan Mrázové, Randus, Kučera, Ondrej Planka, Jiří Večeřa, Bohuš Králík, Vrubal, Vojtěch Šamánek, Josef Marek, Štefan Ondrušík,Viktor Komačka, a řada dalších.

V polovině padesátých let nese oddíl název Tatran DSO Vidnava a zároveň vzniká klub v nedaleké Velké Kraši, kam přechází řada vidnavských hráčů. Na nedostatek kvalitních fotbalistů si však Vidnava ani v dalším období nemůže stěžovat. Do obce přichází několik výborných hráčů řecké a makedonské národnosti.

Ve fotbale se kromě zakladatele Rudolfa Spusty angažovali další činovníci -J. Havránek, Dubovan, Planka, hrající ředitel Jungmann, Josef Marek a další. Lidé se z Vidnavy stěhovali a noví přicházeli, ale fotbal s různými potížemi fungoval dál.

 

Klikněte pro detailProblémem prvních let vidnavské kopané byl nezájem o mládež. Na hřiště docházely děti, ale nikdo z vedení klubu se o ně nestaral. Velmi dobří dorostenci M. Salva, Š. Salva, Mačuda, Štěpán Švarcz a další kvůli nezájmu vidnavských činovníků přešli do dorosteneckého družstva Jiskry Velká Kraš. Ta velmi šikovně využila neschopnosti a neochoty Vidnavy vkládat čas a prostředky do výchovy nových talentů. To mělo v dalších letech za následek stagnaci vidnavské kopané. A fotbal ve Velké Kraši sbíral úspěchy.

V šedesátých letech pravidelně nastupovali ve vidnavském dresu hráči Jos.Koudela,Ant. Chlebaňa, Ondrej Salva, Mičos Spasopulos, Trane Laovský, E. Salva, Tureček,Jiří Jedlička, Štefan Švarcz, Alois Kovařík, Josef Tirala, Fidolidis, Jiří Večeřa, A. Marek a další. Za první pronikavější úspěch je považován postup do finále Poháru Nové svobody, v němž podlehla Vidnava Libině 0:1. (foto)

O něco později došlo k organizačním změnám v tělovýchově a oddíl se přejmenoval na MŠZ Vidnava. Garantem fotbalu je místní šamotárna a do funkce vedoucího oddílu je postaven místní nadšenec Oldřich Kašpárek. Ten nikdy nehrál aktivně, ale pod jeho vedením dochází především k rozvoji mládežnické kopané.

Vidnava jde nahoru

Na počátku sedmdesátých let se Vidnava výrazně zlepšila, i když někteří vynikající hráči ohlásili přestup do TJ Řetězárna Česká Ves. Řadu úspěchů sbírají žákovská družstva vedená A. Chlebaňou a Bartovičem. Hlavní tým mužů vedený velkým obětavcem Jiřím Jedličkou vyhrál v ročníku 1972 – 73 okresní soutěž. O tento úspěch se zasloužili Josef Greguš, Erik Cyrzyk, Josef Pišťák, Jan Kudlička, Petr Mačuda, Klimeš, Papadopulos, Milan Patkáň, Jarda Rejda, Oldřich Šebesta, Jiří Patkáň, Ladislav Grabarczyk, Josef Koudela, Frant.Štefanko, Antonín Filipčík, Michailidis Štefulis a další. Nováček okresního přeboru Šumperska měl z počátku problémy s disciplinou, dokonce v jednom utkání došlo k inzultaci rozhodčího a Vidnava musela své domácí zápasy za trest hrát v Uhelné. V nové sezoně doznal úspěšný kádr řady změn, mimo jiné přišel František Rašner, který dostal nabídku na pozici hrajícího trenéra. Zájem o fotbal v obci dokumentuje i skutečnost, že na tréninky mužstva chodilo až padesát diváků. Ale řada hráčů pracovala mimo Vidnavu, což se projevilo i na přípravě kádru. Přesto byla sezona 1974/75 velmi úspěšná a mužstvo skončilo na vynikajícím pátém místě. O rok později Vidnava obsadila dokonce třetí pozici a pomýšlela na postup. Z něj se nakonec radovaly nedaleké Mikulovice.

 

Historický postup

Sezona 1976 – 77 přinesla historický úspěch v podobě vítězství v okresním přeboru postupu do I. B třídy. Mužstvo před sezonou posílili Antoním Škovránek, Petr Škrabal a krátkou chvíli zde působil Filip Nelkovský. Tvrdá příprava před soutěží přinesla své ovoce. Klikněte pro detailO postup se bojovalo do posledních minut a největšími soupeři Vidnavy byly velmi kvalitní týmy z Jindřichova, Rapotína, Vikýřovic a Leštiny. V posledním utkání doma s Rapotínem stačilo Vidnavě remizovat. Napínavý zápas nakonec rozhodl superbrankou Erik Cyrzyk. Nadšení diváků, funkcionářů i hráčů neznalo mezí.

V sedmdesátých letech se ve Vidnavě několikrát objevili hráči slavných klubů. K přátelskému utkání přijali pozvání internacionálové Slavie Praha s legendárním gólmanem Pláničkou (na fotografii s O.Plankou ) a světovým kanonýrem Bicanem. Utkání v květnu 1975 sledovalo 1200 platících diváků. Později zde hráli také veteráni Slovanu Bratislava.

Přestože podmínky pro hráče a zázemí byly s ostatními týmy nesrovnatelně skromnější, patřila Vidnava v druhé polovině 70. let mezi nejlepší týmy regionu.

V dalších letech, kdy Vidnava působila v I.B třídě, doznalo mužstvo jen minimálních změn. Sezonu 1978/79 odehrál tým vedený F. Rašnerem v sestavě Jan Kudlička,Oldřich Šebesta, Miroslav Stavinoha, Jorgos Iliadis, Doruška, Maňura, Marek, Cyrzyk, J. Patkáň,, Škrabal, M. Patkáň, Orság. Troják, Hoza, Petřek, Filipčík, Minks. Vidnavské hřiště se pro řadu kvalitních soupeřů stávalo nedobytnou tvrzí a prohrál zde i suverén I.B třídy, B – mužstvo SMŽ Olomouc, Na jaře 1980 se Vidnava pokusila zaútočit na postup do I.A třídy, což se nepovedlo, kvůli několika smolným zápasům. Řada z nich byla podle mnohých ovlivněna, neboť postup Vidnavy tehdy nebyl v obecném zájmu fotbalového hnutí. Po neúspěšném boji o prvenství ztratili starší hráči motivaci a v dalších sezonách docházelo k postupné obměně kádru. Vidnava mohla mužstvo doplňovat z vlastních řad, neboť měla kvalitní dorost, který v roce 1980 vyhrál okresní soutěž a žáci skončili třetí hned za Jeseníkem a Javorníkem.

Závěr sezony 1981-82 vedl trenér Petr Škrabal, který se pokusil omladit mužstvo, ale nezkušenost hráčů se projevila na výsledcích. Celkově nevydařená sezona znamenala sestup z I.B třídy. V dalších letech se Vidnava pohybovala v horních patrech okresního přeboru až do r. 1989.

 

Současnost – návrat na ztracené pozice

V devadesátých letech minulého století bylo mužstvo Vidnavy stabilním účastníkem župní I.B třídy, kde bojovalo se střídavými úspěchy. Rostoucí míra nezaměstnanosti v této lokalitě však vyhnala řadu výborných hráčů za prací do jiných regionů. Je potěšitelné, že někteří z kvalitních odchovanců se na sklonku aktivní kariéry vrátili do Vidnavy a dnes patří k oporám mužstva (D. Rašner a další). Stále však řada velmi dobrých fotbalistů zůstává ve vyšších soutěžích a v klubech s pevnějším zázemím, ať už se jedná o Onciula, Šebestu, Galíka, bratry Harazimovy a další. Kamil Šebesta dokonce úspěšně bojoval na vrcholové scéně a jeho nadějnou kariéru v Baníku Ostrava zastavily až zdravotní problémy.

Kritickou sezonou pro vidnavský fotbal byl ročník 1997/98. Během utkání Vidnava – Česká Ves došlo ze strany domácích hráčů k údajné inzultaci asistenta rozhodčího, což mělo za následek tvrdé tresty. Mužstvu bylo mimo jiné odečteno po skončení soutěže devět bodů, což znamenalo sestup do okresního přeboru.V té době se začalo obměňovat vedení mužstva,v jeho čele stanul Jaroslav Heckel. Po dvou sezonách se Vidnava budující nový kádr vrátila na krajskou úroveň a v současnosti bojuje v I.B třídě bez hrozby sestupu. Největšího úspěchu vidnavského fotbalu dosáhlo mužstvo mužů v sezóně 2003-2004:vyhrálo okresní pohár,když vyřadilo i Jeseník, hrající krajský přebor. Poté mužstvo vyhrálo i Olomoucký krajský pohár,když ve finále porazilo Slatinice (viz foto) Jako vítěz krajského poháru postoupili muži do předkola poháru ČMFS,kde vyhráli nad divizním mužstvem Mikulovic. Naši fotbalisté postoupili do prvního kola poháru ČMFS. Tam už však nestačily síly na divizní Albrechtice.

Klikněte pro detailZákladem budoucnosti vidnavské kopané je kvalitní mládež. Z líhně zdejších talentů vyšlo několik dobrých hráčů, kteří se stali oporami mládežnických ligových týmů v Jeseníku.

I přesto, že nejlepší žáci odcházeli na hostování do Jeseníku, dokázalo mužstvo žáků pod vedením Milana Patkáně postoupit z okresního přeboru. V roce 1998 dosáhlo toto mužstvo největšího mládežníckého úspěchu, když vyhrálo I.třídu Olomouckého kraje a postoupilo na jeden rok do krajského přeboru. Stejný úspěch se žákům povedl ještě jednou v roce 2003 pod vedením trenéra Jiřího Čecháčka.V roce 2005 mužstvo žáků vede okresní přebor.

V současné době má naše TJ Vidnava 187 členů, kteří jsou rozděleni do 7 oddílů. Předsedou organizace je Mgr. Dáša Bakešová, hospodářem je Jiří Čecháček, správcem hřiště je Mir. Chlusta.

- fotbal: Jaroslav Zdražil předseda,oddíly -muži,dorost,žáci,benjamínci
- volejbal: Mgr.Eva Pavličíková - oddíl Relax Vidnava, Mgr.Bakešová – smíšený oddíl
- florbal: Ing.Kamil Haderka- oddíl Černá línie
- aerobik: Mgr.Romana Strapková

 

Klikněte pro detailTJ Vidnava organizuje kromě své bohaté klubové činnosti také rozsáhlé aktivity pro veřejnost: běh na lyžích Vidnavská kaolinka , přespolní běh Velikonoční kros, letní turnaj ve volejbalu, kopané, nohejbalu a florbalu, karnevaly, ples TJ a jiné.

Za celoživotní zásluhy o rozvoj fotbalu ocenil Českomoravský fotbalový svaz člena naší TJ Vidnava pana Josefa Harenčáka medailí JUDr. Václava Jíry, která mu byla předána v Praze dne 25.3.2005.

Blahopřejeme.

 

TJ PKZ Vidnava

TJ PKZ Vidnava – Vítěz Olomouckého krajského poháru r. 2003-2004
Zdražil Z.-ved.mužstva,Salva-trenér,Čecháček, Strapek,Červík,Lapčík,Gažák,Škodík,Zetocha,Lužný-sekretář Ol KFS
Zdražil-předseda ,Koutek-předseda OlKFS,Ondrušík,Novosad,Bakeš,Patkáň.,Boháč,Patkáň K.,Čecháček-sekretář
Starý, Bašný


V textu byly použité soukromé archivní materiály Dušana Rašnera , Ondreje Planky, Jar. Zdražila a Jitky Diblíkové


 Historie stavby klubového zařízení a šaten na hřišti TJ Vidnava  

Klikněte pro detailKlikněte pro detailTJ Vidnava byla jednou z posledních organizací, která se v polovině osmdesátých let minulého století mohla „pyšnit“ sice originálním, ne však již funkčně vyhovujícím „altánem“, který sloužil jako šatny a sociální zařízení na hřišti kopané. V roce 1985 se tehdejší vedení organizace ( předseda Bohumír Křístek a spol.) dohodlo s Okresním výborem ČSTV na rekonstrukci tohoto zařízení. Projekt byl zadán Šumperskému pracovišti Stavoprojektu Olomouc, autorem návrhu je Ing.arch. Valert. Projekt byl zpracován pro 64 sportovců a rozpočet byl na 1,2 mil.Kč. Nový „stánek“ představují čtyři šatny, dvě koupelny, WC pro obě pohlaví, klubovna a technické zázemí. Přes „okresní garanci“ pouhé třetiny potřebných prostředků se díky pochopení tehdejšího vedení „Šamotky“, jejích odborů a Obce Vidnava podařilo prosadit realizaci projektu v plném rozsahu. Výrazně přitom pomohl odběratel vidnavských dinasových tvarovek NHKG Ostrava jako generální dodavatel, jehož středisko údržby provedlo také hrubou stavbu. Již v roce 1985 byla natažena vodovodní přípojka. Vlastní stavba byla zahájena v roce 1986 a dokončena za tři roky. Mimo NHKG Ostrava se na ní podílela řada tehdejších stavebních firem z okolí, zásadní byla i účast „mateřské“ fabriky a v té době „nezbytná“ brigádnická pomoc členů organizace a „fandů“. V posledním roce stavby, tj.1988, se vedení fotbalového oddílu (zejména velmi aktivní František Rašner) rozhodlo ještě opatřit hlavní fotbalové hřiště kvalitním travnatým povrchem, a tak byl areál otevřen až na podzim roku 1989. Až na minimální úpravy je tedy hlavní budova ve stavu z tohoto roku. Od této doby představuje celý areál jedno z nejhezčích sportovních zařízení na Jesenicku. Vyjmenovat všechny, kteří se o tento stav zasloužili, je nad rámec možností tohoto materiálu, poděkování tak patří všem účastníkům, členům TJ i fandům vidnavského sportu.

 Zpracoval: Karel Pechanec